۰

احادیث تکان دهنده درباره احتکار

 احادیث امام علی امام صادق پیامبر

احادیث تکان دهنده احتکار

احادیث تکان دهنده احتکار

احادیث احتکار

احادیث تکان دهنده امامان درباره احتکار اجناس و فرد احتکار کننده....

چند حدیث تکان دهنده درباره احتکار اجناس که تا حالا نشنیده اید و اصلا شاید فکر نکرده باشد کسی که جنسی را احتکار میکنند به امید گران شدت و یک سودی بردن از این کالا ها.

 

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله :

لا یَحْتَکِرُ إلاّ الخَوّانونَ . جز خیانتکاران، احتکار نمى کنند .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : لا یَحْتَکِرُ إلاّ خاطئٌ . کسى جز گنهکار، دست به احتکار نمى زند .

امام على علیه السلام : الاحْتِکارُ داعِیَةُ الحِرْمانِ احتکار، موجب محرومیت است.

امام على علیه السلام : الاحْتِکارُ شِیمَةُ الفُجّارِ . احتکار، خوى نابکاران است .

امام على علیه السلام : الاحْتِکارُ رَذیلَةٌ . احتکار، رذیلت است .

امام على علیه السلام : الاحْتِکارُ مَطِیَّةُ النَّصَبِ . احتکار، مرکب رنج است.

امام على علیه السلام : مِن طَبائعِ الأغْمارِ إتْعابُ النُّفوسِ فی الاحْتِکارِ به رنج افکندن خود براى احتکار از خصلتهاى ابلهان است .

امام على علیه السلام ـ در فرمان زمامدارى مصر به مالک اشتر ـ نوشت : ··· و اعْلَمْ ـ مَع ذلکَ ـ أنّ فی کثیرٍ مِنهُم ضِیقا فاحِشا ، و شُحّا قَبیحا ، و احْتِکارا للمَنافِعِ ، و تَحَکُّما فی البِیاعاتِ ، و ذلکَ بابُ مَضَرَّةٍ للعامَّةِ ، و عَیْبٌ على الوُلاةِ ، فامْنَعْ مِن الاحْتِکارِ ؛ فإنَّ رسولَ اللّه ِ صلى الله علیه و آله مَنعَ مِنهُ . ···

با این همه ، بدان که بسیارى از تاجران در داد و ستد بیش از اندازه سختگیرند و بخل ورزى ناپسندى دارند و به منظور سود بیشتر کالا را احتکار مى کنند و به دلخواه نرخ گران مى بندند و این کار براى توده مردم زیانبار و براى حکمرانان عیب و ننگ است . بنا بر این ، از احتکار جلوگیرى کن ؛ زیرا که رسول خدا صلى الله علیه و آله از آن منع فرموده است .

امام على علیه السلام : کُلُّ حُکْرَةٍ تَضُرُّ بالنّاسِ و تُغْلی السِّعْرَ علَیهِم فلا خَیرَ فیها هر احتکارى که به مردم زیان رساند و نرخها را بالا برد خیر و برکتى ندارد.

امام صادق علیه السلام : إنَّ اللّه َ عزّ و جلّ تَطَوّلَ على عِبادِهِ بالحَبَّةِ فسَلّطَ علَیها القُمَّلَةَ ، و لو لا ذلکَ لخَزَنَتْها المُلوکُ کما یَخْزُنونَ الذَّهَبَ و الفِضَّةَ . خداوند عزّ و جلّ با نعمت دانه (گندم و···) بر بندگانش منت نهاد و شپش را آفت آن قرار داد و اگر نه چنین بود زمام داران آن را نیز همچون زر و سیم مى اندوختند . محتکر پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : المُحْتَکِرُ مَلْعونٌ . محتکر، ملعون (به دور از رحمت خدا) است .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : المُحتَکِرُ فی سُوقِنا کالمُلْحِدِ فی کِتابِ اللّه ِ . کسى که در بازار ما دست به احتکار زند به منزله کسى است که کتاب خدا را انکار کند .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : یَقومُ المُحتَکِرُ مَکْتوبٌ بَینَ عَیْنَیهِ : یا کافِرُ ، تَبَوّأْ مَقْعدَکَ مِن النّارِ ! در قیامت بر پیشانى محتکر نوشته شده است: اى کافر! جایگاهت دوزخ باد!

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : بِئسَ العَبدُ المُحتَکِرُ ، إنْ أرْخَصَ اللّه ُ تعالى الأسْعارَ حَزِنَ ، و إنْ أغْلاها اللّه ُ فَرِحَ . بد بنده اى است محتکر ! اگر خداوند متعال قیمتها را کاهش دهد، او اندوهگین مى شود و اگر گران کند شاد مى گردد .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : یُحْشَـرُ الحَکّـارونَ و قَتَلَةُ الأنْفُـسِ إلى جَهَنّمَ فی دَرَجةٍ . محتکران و آدم کشان در جهنم هم درجه اند .

 امام على علیه السلام : المُحْتَکِرُ مَحرومٌ نِعْمتَهُ . محتکر، از نعمت خود محروم است .

امام على علیه السلام : المُحتَکِرُ البَخیلُ جامعٌ لمَن لا یَشْکُرُهُ ، و قادِمٌ على مَنْ لا یَعْذِرُهُ محتکرِ بخیل براى کسى (وارث) گرد مى آورد که از او تشکر نمى کند و به سوى کسى (خداوند) مى رود که عذرش را نمى پذیرد.

امام على علیه السلام : المُحتَکِرُ آثِمٌ عاصٍ . محتکر، گنهکار و عصیانگر است . آن که چهل روز احتکار کند پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : مَن جَمعَ طَعاما یَتَربّصُ بهِ الغَلاءَ أربَعینَ یَوما فقد بَرِئَ من اللّه ِ و بَرِئَ اللّه ُ مِنهُ . هر کس خوراکى را به امید گران شدن چهل روز انبار کند از خداوند برى شده و خدا نیز از او برى و بیزار است .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : أیُّما رجُلٍ اشْتَرى طَعاما فکَبسَهُ أربَعینَ صَباحا یُریدُ بهِ غَلاءَ المُسلِمینَ ، ثُمَّ باعَهُ فتَصدّقَ بثَمنِهِ لَم یَکُنْ کَفّارَةً لِما صَنَعَ . هر کس خوراکى را بخرد و براى این که آن را به مسلمانان گران بفروشد چهل روز انبار کند و پس از چهل روز آن را بفروشد و همه درآمد آن را هم صدقه بدهد کفاره گناه او نخواهد شد .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : مَنِ احْتَکَرَ فَوقَ أربَعینَ یَوما ، فإنَّ الجَنّةَ تُوجَدُ رِیحُها مِن مَسیرَةِ خَمسِمائةِ عامٍ ، و إنّهُ لَحَرامٌ علَیهِ . هر کس بیش از چهل روز احتکار کند، بوى بهشت ، که از مسافت پانصد سال به مشام مى رسد ، بى تردید بر او حرام است . پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : مَنِ احْتَکَرَ طَعاما علـى اُمَّتـی أربَعینَ یَوما و تَصَدّقَ بهِ لَم تُقْبَلْ مِنهُ هر کس خوراکى را بر امت من چهل روز احتکار کند ، اگر همه آن را هم صدقه بدهد، از او پذیرفته نشود . 

پی نوشت: میزان الحکمه،جلد سوم

 

منبع: ahlolbait.com

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

هدف از ایجاد پایگاه فرهنگی و مذهبی شهید محسن حججی نشر مطالب مذهبی و هنر خوب زیستن با توجه به احادیث و سخنرانی های مذهبی و درس هایی از قران میباشد. در حقیقت هنر خوب زیستن رکن اصلی فعالیت سایت است.

بایگانی

پيوندها