۱

روایت هایی پیرامون مکارم اخلاق

 احادیث کتاب امام صادق جهاد با نفس پیامبر

روایت های پیرامون مکارم اخلاق

روایت هایی  پیرامون مکارم اخلاق

1)عبدالله بن بکیر نقل میکند که امام صادق فرمود: همانا ما دوست میداریم کسی را که:عاقل،فهمیده،بردبار،مدارا کننده،شکیبا،راستگو و باوفا باشد.

خداوند پیامبران خودرا به مکارم اخلاق ارسته کرده پس هر کس که دارای این اخلاق نیکو باشد خدایش را سپاس گذارد و اگر دارا نباشد از خداوند کمک و مسلت خواهد تا به انها ارسته شود گفتم :فدایت شوم مکارم اخلاق کدامند؟ 

فرمود: پرهیزکاری قناعت،صبر،شکر،حلم،حیا،سخاوت

شجاعت،غیرت،نیکوکاری،راستگویی و اداء امانت.

2)جابر بن عبدالله گفت: رسول خدا فرمود:

ایا خبر دهم شمارا از بهترین مردانتان؟

گفتند:اری، فرمود:بهتربن مردان شما شخص پرهیزکار،پاکیزه،بخشنده، پاک از الودگی شهوت و خوش گفتار و نیکی کننده به پدر و مادر است،و عیال و خانواده اش را درپناه دیگری قرار نمی دهد.


3)حسن بن محبوب گوید، امام صادق فرمود: خداوند راضی گشته که اسلام دین شما باشد،پس مصاحبت ان را با سخاوت و حسن خلق به خوبی به جای اورید.


4)امام صادق میفرماید که امیر المومنین  فرمود:ایمان بر چهار رکن و پایه استوار است:رضا به قضای خدا،توکل بر خدا،سپردن کارها به خدا و تسلیم امر خدا بودن.


5)عبدالله بن سنان از مردی از بنی هاشم روایت کرده که گفت: چهار چیز است که هرکه دارا باشد اسلامش کامل میگردد و اگر چه سر تا پا دارای لغزش باشد،نقصی به او نمیرساند و انها عبارتند از،راستی،حیا،حسن خلق و شکر.


6)شخصی به خدمت امام صادق امد و عرض کرد:ای فرزند رسول خدا  مرا از مکارم اخلاق خبر ده،حضرت فرمود :مکارم اخلاق این است که اگر کسی به تو ستم کرده،تو از او درگذری،و با خویشانی که قطع رحم نموده اند،ارتباط برقرار کنی و بر ان کسی که لطفش را از تو دریغ کرده داشته است ،بخشش نمایی و سخن را بگویی اگر چه به زیانت باشد.


7)جراح مداءنی گوید: امام صادق به من فرمود:تو را خبر دهم از مکارم اخلاق که عبارت اند از: گذشت نسبت به مردم،بهرمند ساختن برادر دینی در مال، و زیاد خدا را یاد کردن.


8)مفضل گوید: امام صادق فرمود: و بر شما باد به حسن خلق که انسان را به درجه روزه دار و شب زنده دار می رساند،و بر شما باد به حسن همسایگی  که خداوند  بران دستور داده است و بر شما باد به انجام فریضه ها و واجبات، و بر شما باد به این که از حرام های الهی دوری کنید.


9)امام صادق فرمود: برای خداوند چهرهایی است که انها را از خلق خود افریده است، و انها را برای قضای نیازهای برادرانشان قرار داده است، انان ستایش الهی را برای خود شکوه و مجد می دانند. و خداوند سبحان مکارم اخلاق را دوست می دارد و خداوند پیامبر خود را چنین مخاطب قرار داده است : " همانا تو دارای اخلاق با عظمتی هستی" (سوره قلم/4) که منظور سخاوت و حسن خلق است.


منبع:کتاب جهاد با نفس صفحه48تا51

مولف:شیخ حر عاملی

مترجم: حجت السلام حمید صالح ابولقاسمی

بازنگری:حجت السلام ابولفضل سبزی

نظرات (۱)

  1. من انقلابی ام

    بسیار عالی بود انشاءالله ما هم زیبنده چنین صفاتی بشیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

هدف از ایجاد پایگاه فرهنگی و مذهبی شهید محسن حججی نشر مطالب مذهبی و هنر خوب زیستن با توجه به احادیث و سخنرانی های مذهبی و درس هایی از قران میباشد. در حقیقت هنر خوب زیستن رکن اصلی فعالیت سایت است.

بایگانی

پيوندها