۰

مجموعه احادیث طمع

 احادیث کتاب امام علی امام باقر امام صادق جهاد با نفس

مجموعه احادیث طمع

مجموعه احادیث طمع

مجموعه ای از احادیث طمع برگرفته از کتاب جهاد با نفس.
1)امام صادق(ع)فرمودند:چه زشت است برای مومن،که دلباخته چیزی شود که باعث خواری اش گردد. 

2)امام باقر(ع) فرمودند: چه بد است بنده ای که طمع،اورا اسیر خود کند،و چه بد است بنده ای که هوا و هوس اورا خوار نماید.
3)حضرت علی بن الحسین فرمودند: تمامی خیر را در این یافتم که انسان طمع به مال مردم نداشته باشد.
4)سعدان گوید:از امام صادق درباره چیزی که ایمان را در انسان استوار میکند پرسیدم، امام فرمود:ان چیزی که ایمان را ثابت میکند ورع و پرهیزکاری است،و ان چیزی که ایمان را از ادمی بیرون میبرد طمع است.
5)امیرالمومنین در وصیت خود به فرزندش محمد حنیفه فرمود: اگر دوست داری نیکی دنیا و اخرت را در خود جمع کنی طمع خود را از انچه دردست مردم است کوتاه کن.
6)امام باقر فرمودند:مردی به خدمت پیامبر اکرم امد و عرض کرد: ای رسول خدا!به من چیزی بیاموز(تا از ان پند گیرم) پیغمبر فرمود:بر تو باد به ناامیدی از انچه در دست مردم است که این حالت ثروت نقد است. ان مرد گفت: بیشتر نصیحتم فرمایید،حضرت فرمود:بپرهیز از طمع که ان،فقر حاضر است.
7)امام صادق از پدرانش نقل کرده که از حضرت علی سوال شد:ثبات ایمان به چیست؟ حضرت فرمود:به ورع و پرهیزکاری است. گفته شد:از میان رفتن ایمان به چیست؟ فرمود:به طمع.
8)امیرالمونین در نهج البلاغه میفرماید:بیشترین شکست خردها در اثر زرق وبرق طمع هاست.
9) از حضرت علی نقل است که مردی به خدمت پیغمبر امد و عرض کرد:یا رسول الله مرا به کمترین سخن سفارش کن،شاید یاد بگیرم. پیغمبر فرمود:تو را به پنج چیز سفارش میکنم:نسبت به انچه در دست مردم است مایوس و ناامید باش که ان بی نیازی حاضر است،و بپرهیز از طمع که ان فقر حاضر است،و نماز بخوان مثل کسی که درحال مرگ است، و بپرهیز از انجام کاری که عذرش را بخواهی، ودوست بدار برای برادرت انچه را برای خود دوست میداری.
منبع:کتاب جهاد با نفس شیخ حر عاملی صفحه 234-23
5

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

هدف از ایجاد پایگاه فرهنگی و مذهبی شهید محسن حججی نشر مطالب مذهبی و هنر خوب زیستن با توجه به احادیث و سخنرانی های مذهبی و درس هایی از قران میباشد. در حقیقت هنر خوب زیستن رکن اصلی فعالیت سایت است.

بایگانی

پيوندها